US Ambassador to Afghanistan John Bass Steps Down After a 2-Year Tenure

 

ABC News reported ton January 6, 2020 that the U.S. Ambassador to Afghanistan John R. Bass (1964–) was stepping down from his position “after serving in the war-weary country’s capital since December 2017.”  An official reportedly said that his departure was “long-planned and part of the normal rotation cycle, with American ambassadors typically serving in Kabul for only two years.” Also:
The State Department has named Ross Wilson as chargé d’affaires ad interim at the U.S. Embassy in Kabul until a new ambassador is confirmed. Wilson is expected to arrive in Kabul soon, according to the official.
Karen Decker, deputy chief of mission of the U.S. Embassy in Kabul, will serve as chargé d’affaires until Wilson’s arrival, the official said.
Ambassador Bass’ immediate predecessor in Kabul was Ambassador Peter Michael McKinley (1954–) who served  from January 6, 2015–December 18, 2016. Previous to Ambassador McKinley was Ambassador James B. Cunningham (1952–) who served from August 13, 2012–December 7, 2014. Ambassador Ryan Clark Crocker (1949–) who was briefly chargé d’affaires ad interim in 2002 returned to served for one year from  July 25, 2011–July 23, 2012. President Obama’s first ambassador to Afghanistan, Karl Winfrid Eikenberry (1951–), served from May 21, 2009–July 19, 2011. President George W. Bush’s last ambassador to Afghanistan, William Braucher Wood (1950–) also served a two-year tenure from  April 16, 2007–April 3, 2009.